In Divertismind, Local, Sport

Echipa de fotbal Oțelul Galați a învins-o pe UTA Arad cu un neverosimil 4-2, într-un meci disputat la Sibiu, în etapa a 16-a a Ligii 1, prima din retur. Oțelul a făcut un meci aproape perfect și plăcut ochiului, care nu a adus deloc aminte de prestațiile încâlcite și lipsite de orice umbră de spectacol, din turul campionatului.

Ultima dată când Oțelul a reușit să marcheze patru goluri într-un meci de campionat (fără Cupa României) a fost în urmă cu un an și jumătate, pe 7.05.2022, pe vremea când evolua în Liga a III-a, 4-1 acasă cu Aerostar Bacău.

În această seară, în  meciul din deplasare cu UTA Arad, disputat la Sibiu, Oțelul a arătat că știe să joace și fotbal, nu doar să se baricadeze în poartă, să bubuie mingile în tribună și să evolueze conform principiului „Important e să nu luăm gol”.

Echipa antrenată de Dorinel Muneanu a făcut, de departe, cel mai bun joc al său de la revenirea în prima ligă.

Gălățenilor le-a ieșit totul în această seară de luni, 13 noiembrie 2023!

Au pasat în regim de viteză și au reușit să fie aproape tot timpul cu un pas în fața adversarilor. Arădenii antrenați de Mircea Rednic s-ar putea să aibă nevoie de cel puțin 3-4 zile ca să înțeleagă ce anume i-a lovit.

În minutul 5 era deja 2-0 pentru Oțelul, iar la pauză gălățenii conduceau cu un liniștitor 3-0. Galațiul a făcut o primă repriză excelentă, cu combinații reușite și destule ocazii la poarta arădenilor. La un moment dat părea că gălățenii au doi jucători în plus pe teren, atât de prezenți erau în joc.

Oțelul a avut la discreție și repriza a doua, când a marcat încă o dată, ducând scorul la 4-0. UTA Arad a reușit golul de onoare târziu, în minutul 85, la primul său șut pe poartă (scor 4-1). Iar în minutul 93, când gălățenii erau probabil deja cu gândul la șampanie, UTA a marcat din nou din penalty.

Cu această victorie pe cât de clară, pe-atât de neașteptată (scor 4-2), Oțelul Galați urcă pe locul 8 în Liga 1, la două puncte de ultimul loc care asigură prezența în play-off.

Pentru gălățeni va urma un soi de mini-vacanță până pe 26 noiembrie 2023, atunci când Oțelul va juca acasă cu U Craiova și apoi în deplasare cu FCSB, pe 2 decembrie 2023.

În video de mai jos, reacția după meci a antrenorului Dorinel Munteanu, care s-a arătat dezamăgit de faptul că Oțelul Galați a luat două goluri pe final de meci.

Sursa foto: SC Oțelul Galați/Facebook

Urmărește faramogul.ro și pe Google News

Dacă ți-a plăcut articolul și vrei să ne ajuți să continuăm, ne poți face o donație dând click AICI. Sau poți da click mai jos, spre contul de Patreon al ALTERNATIVA – Jurnalism Fără Mogul. Mulțumim!

E suficient un click ca să-i ajuți pe Fărămoguli!
Become a patron at Patreon!

2 commentsOn UTA și la gară! Oțelul Galați a câștigat în deplasare cu Aradul, scor 4-2, după o primă repriză de excepție. Galațiul a ajuns la două puncte de play-off

• Acum nu mai sunt platiti din bani publici degeaba? Acum e echipa care joaca bine. Suporter sau mai bine zis, ziarist in cautare de senzational.

• Ba da, Oțelul rămâne aceeași echipă sponsorizată și din bani publici, care în acest an a primit 1 milion de euro de la Primăria Galați. Tocmai din acest motiv scriem despre activitatea Oțelului, pentru că este alimentată cu bani de la bugetul local, ai gălățenilor, și este de interes public tot ce se întâmplă la această echipă. Stați liniștit că noi nu ne-am înscris în corul aplaudacilor care laudă non-stop Oțelul, așa că o vom critica dacă va începe din nou sa practice acel joc încâlcit și lipsit de spectaculozitate cu care s-a consacrat în Liga 1.