România s-a calificat în „optimi” de pe locul 1 în grupă! „Egal previzibil” cu Slovacia, scor 1-1. Spre deosebire de slovaci, în a doua repriză România a lălăit-o și nu a mai jucat nimic

In Actual, Divertismind, Sport

România s-a calificat de pe locul 1 în optimile de finală ale Campionatului European de fotbal din Germania 2024, după ce a încheiat la egalitate, scor 1-1, meciul decisiv cu Slovacia. Este o performanță uluitoare, pentru că nu e puțin lucru să lași în urma ta Belgia și Ucraina (echipă care va pleca acasă).

Acel egal izbăvitor, anunțat de mulți încă de acum 2-3 zile, s-a întâmplat: România – Slovacia 1-1, cu ambele goluri marcate în prima repriză.

În a doua repriză, România nu a mai jucat nimic.

Nu și-a creat nicio ocazie de gol, spre deosebire de slovaci care au fost cât pe ce să marcheze pentru 2-1, în minutul 65, dar portarul Niță a avut o intervenție extraordinară, ca la handbal.

Este incredibil acest Niță, la 37 de ani.

Trebuie să fim sinceri cu noi: România nu a făcut un meci strălucit în seara asta, așa cum a reușit cu Ucraina, dar rezultatul contează.

Milioane de români din toată lumea asta sunt fericiți în acest moment, sunt mulțumiți că România a trecut de grupe și că va juca în optimi.

Nu spera nimeni la chestia asta, acum 2-3 săptămâni.

Va urma un meci greu în optimi, cu niște fotbaliști adevărați, dar știți ceva?

Fără Mogul are nevoie de sprijinul vostru. Donați o sumă de bani (în lei) în contul de mai jos al Asociației ALO și susțineți publicația faramogul.ro

RO 62 BREL 0002 0014 6866 0100

Nu va fi trist nimeni dacă România va lua bătaie în optimi, în sferturi sau în semifinale (suntem și noi optimiști).

Nici nu contează dacă vom juca cu Olanda sau cu Slovenia în optimi.

Naționala României deja și-a depășit condiția, a câștigat o grupă grea din care au făcut parte Belgia, Ucraina și Slovacia, așa că tot ce urmează de-acum înainte este bonus.

Evident, suporterii români prezenți din nou în număr mare pe stadionul din Frankfurt au fost extraordinari, mai ales pe ploaia aia torențială, iar atmosfera creată de acești oameni, pe banii lor, a fost la cel mai înalt nivel.

Dacă ți-a plăcut articolul și vrei să ne ajuți să continuăm, ne poți face o donație dând click și AICI. Sau poți da click mai jos, spre contul de Patreon al ALTERNATIVA – Jurnalism Fără Mogul. Mulțumim!

E suficient un click ca să-i ajuți pe Fărămoguli!