România câștigă chiar și când joacă slab. Locul 1 în grupă după victoria norocoasă cu Elveția

In Divertismind, Sport

Naționala de fotbal a României a terminat pe locul 1 grupa sa de calificare la Campionatul European (CE) 2024 din Germania, după ce a învins cu 1-0, marți seara, echipa Elveției.

România nu a făcut deloc un joc strălucit cu Elveția, așa cum a reușit în precedenta partidă disputată cu Israel (2-1), dar norocul a fost de partea ei, reușind să câștige cu 1-0.

Elvețienii au ratat cât pentru trei meciuri, inclusiv în minutul 95 când portarul Horațiu Moldovan a reușit să respingă o torpilă trimisă de la 20 de metri.

Naționala României s-a descurcat onorabil până în minutul 50, când a și marcat prin Alibec.

Apoi, elvețienii au confiscat mingea, au avut parcă o viteză în plus și nenumărate ocazii clare de a marca, inclusiv în situație de „1 la 1” cu portarul Moldovan.

Se vede treaba însă că antrenorul Edi Iordănescu este un tip norocos, semn că tatăl său, Iordănescu sr, nu a pupat în zadar basculantele alea de iconițe, cât a stat pe banca tehnică a României.

După victoria cu 1-0 cu Elveția, România s-a clasat pe locul 1 în grupa I și va fi în urna a doua valorică la tragerea la sorți pentru CE 2024 din Germania.

Iată mai jos cum se prezintă cele 4 urne valorice.

O bilă albă în dreptul României este că nu a pierdut niciun meci din cele 10 partide disputate (6 victorii și 4 egaluri, golaveraj 16-5), în condițiile în care la începutul calificărilor pornea cu șansa a treia, după Elveția și Israel, echipe mai bine cotate.

Federația Română de Fotbal (FRF) va primi 10 milioane de euro de la UEFA pentru această calificare, jucătorii titulari urmând să încaseze prime de 180.000 – 200.000 de euro de căciulă.