Oțelul promovează direct în Liga 1 dacă o va învinge joi pe Dinamo, la Galați

In Divertismind, Local, Sport

Oțelul Galați se află la 90 de minute de promovarea directă în prima ligă de fotbal. Dacă o va învinge joi, 11 mai 2023, pe Dinamo București, în meciul care se va disputa la Galați, Oțelul își va asigura matematic promovarea, nemaiputând fi ajunsă din urmă de celelalte echipe.

Oțelul Galați a remizat astăzi (duminică), scor 1-1, în deplasare, cu Steaua București, echipă care nu are drept de promovare, potrivit regulamentelor FRF.

Gălățenii au egalat în minutul 89 prin golul marcat de Cisotti, după ce Steaua deschisese scorul în minutul 54 prin Chipirliu, din penalty.

Mai sunt 3 meciuri de disputat din play-off, iar Oțelul are 6 puncte în fața lui Dinamo și 7 puncte peste Gloria Buzău (vezi foto mai jos), echipe care țintesc și ele al doilea loc care asigură promovarea directă în prima ligă de fotbal, după ce Poli Iași și-a antamat deja primul loc promovabil.

Prin urmare, dacă Oțelul o va învinge joi pe Dinamo în meciul care se va disputa la Galați, de la ora 20.30, își va mări avansul la 9 puncte față de echipa bucureșteană.

Și chiar dacă Buzăul va câștiga în deplasare la Unirea Dej (tot joi, dar de la ora 17.30), se va menține distanța de 7 puncte.

Și cum vor mai fi numai două meciuri de disputat (6 puncte puse în joc), Oțelul nu va mai putea fi ajunsă din urmă nici de Dinamo, nici de Buzău.

Altfel spus, ca să folosim un clișeu fotbalistic, gălățenii sunt la mâna lor.

Echipa Oțelul nu depinde de alte rezultate, nu are nevoie să bată alții pentru ea, ci trebuie doar să câștige cu Dinamo etapa viitoare, pe teren propriu, ca să promoveze direct și să evite barajul cu una dintre echipele care evoluează acum în Liga 1.

Un egal cu Dinamo ar complica un pic lucrurile, pentru că în următoarea etapă, a 9-a (penultima din play-off), Oțelul va juca la Buzău, iar o înfrângere pe teren propriu cu Dinamo ar ține suporterii cu inima la gât până la ultimul meci cu Unirea Dej (acasă, la Galați), din 20 mai 2023, în care s-ar putea să fie obligată să câștige pentru a evita barajul.

Sursa foto: Facebook/SC Oțelul Galați