Oțelul, meci nebun la Botoșani. Gălățenii au câștigat cu 3-2 în deplasare, după o partidă cu mulți nervi și cu Zivulic pe post de killer al botoșănenilor | VIDEO

Oțelul Galați a făcut un meci nebun, astăzi, la Botoșani, unde a câștigat cu 3-2, partida fiind presărată cu mulți nervi. Gălățenii au condus cu 1-0, apoi Botoșaniul a făcut 2-1, după care Oțelul a înscris două goluri trase la indigo, prin Zivulici. Per total, Oțelul a făcut un meci bun în care, în opinia noastră, Cisotti a fost, încă o dată, cel mai bun jucător al gălățenilor, iar Maciel a dovedit, din nou, că știe cu mingea, că este fotbalist.

Cine și-ar fi închipuit că pe o căldură insuportabilă, când jucătorii își pierd suflul pe teren, la meciul FC Botoșani – Oțelul Galați se vor marca atât de multe goluri – 5 la număr?

Oțelul a făcut rapid 1-0 (în minutul 6), după un gol frumos marcat de Alexandru Pop, din pasa lui Maciel – jucător despre am spus în sezonul trecut că este fotbalist, și ne menținem părerea.

La pauză a fost însă 1-1, gol Friday, în minutul 33.

Gălățenii s-au retras în mod inexplicabil după ce au deschis scorul, iar „fotbalul i-a pedepsit” – vorba acelui clișeu enervant folosit de comentatorii sportivi care ar fi trebuit să se facă ospătari.

Oțelul a continuat prost și în debutul reprizei a doua.

Arbitrul i-a dat „galben” antrenorului Dorinel Munteanu, care a început nervos încă din prima etapă, cu reproșuri la adresa arbitrilor, fapt care i-a adus suspendări și în sezonul trecut.

Botoșaniul a reușit golul de 2-1 în minutul 56, prin Mailat, după o fază la care Cisse ni s-a părut depășit de situație și extrem de lent.

În minutul următor, FC Botoșani putea face 3-1, iar noi ne gândeam că gălățenii au căzut fizic, că pur și simplu nu mai pot alerga.

Aiurea!

Oțelul a întors scorul în numai două minute (65 și 67), prin două goluri trase la indigo, marcate de Zivulic: corner Cisotti și cap imparabil Zivulic – în foto deschidere faza golului 2 înscris de Zivulic.

Până la final au mai fost doar nervi. Mulți nervi.

Fără Mogul are nevoie de sprijinul vostru. Donați o sumă de bani (în lei) în contul de mai jos al Asociației ALO și susțineți publicația faramogul.ro

RO 62 BREL 0002 0014 6866 0100

Antrenorul Botoșaniului, Bogdan Andone, a fost eliminat după ce a urlat minute bune la arbitri, reproșându-le că nu au acordat un fault la Bodișteanu, undeva la 18 metri de poarta gălățenilor.

Oțelul a ținut bine de rezultat, dar fără să se retragă în apărare.

Gălățenii au mai avut faze de joc – nu foarte periculoase -, dar a arătat că a vrut să joace în continuare.

Scor final 3-2 pentru Oțelul Galați, în deplasare, cu FC Botoșani, iar gălățenii încep cum nu se mai poate mai bine acest sezon: cu o victorie pe terenul echipei pe care, în sezonul trecut, au trimis-o la baraj, în ultima etapă.

Etapa următoare, Oțelul Galați va juca pe teren propriu cu Farul Constanța (luni. 22 iulie, ora 21.30).

Mai jos, rezumatul partidei FC Botoșani – Oțelul Galați 2-3.