Oțelul Galați a revenit în Liga 1 de fotbal, după 8 ani. Promovarea, sărbătorită ca pe vremea când Oțelul a devenit campioană

In Actual, Divertismind, Sport

Oțelul Galați a promovat în Liga 1 de fotbal, după ce a învins-o astăzi (duminică, 21 mai 2023) pe Unirea Dej, scor 1-0, pe teren propriu.  Oțelul revine în prima ligă după o pauză de 8 ani, timp în care a evoluat în eșaloanele inferioare, inclusiv în Liga a 4-a.

Oțelul a putut răsufla cumva ușurată încă din minutul 13 al partidei cu Unirea Dej, când a auzit că în celălalt meci pentru promovare, disputat la Iași, Poli are deja 2-0 cu Dinamo.

Bucureștenii aveau nevoie neapărat de victorie pentru a putea spera la promovarea directă, iar Oțelul trebuia să nu câștige meciul de pe teren propriu cu dejenii.

Oțelul nu a făcut deloc un joc strălucit – probabil că nici nu și-a propus acest lucru – ci a încercat în primul rând să nu ia gol, să nu le dea oaspeților ocazia să se apropie de poarta sa. Ceea ce s-a și întâmplat, căci Unirea Dej a avut un sfert de ocazie tot meciul, nepunând probleme gălățenilor.

În minutul 50, la Iași, Dinamo era condusă cu 3-1 (s-a terminat 4-1 pentru ieșeni), așa că promovarea era 95% consfințită, pentru că bucureștenii, repetăm, erau obligați să câștige ca să rămână în cărțile promovării.

La acest scor (3-1 pentru Iași), Oțelul își putea permite să și piardă meciul cu Unirea Dej, că tot promova direct, evitând astfel un baraj riscant.

Dar Oțelul Galați a reușit să înscrie cu dejenii, din penalty, prin Gorovei, în minutul 70, punând astfel punct suspansului. La acest scor de 1-0 pentru gălățeni, și chiar dacă ar fi reușit să întoarcă rezultatul la Iași, Dinamo tot la baraj ar fi mers, iar Oțelul direct în Liga 1.

Imediat după ultimul fluier al arbitrului, antrenorul Oțelului Galați, Dorinel Munteanu, a alergat în lacrimi de bucurie către vestiare, părând copleșit de emoție.

După victoria din ultima etapă a play-off-ului cu Unirea Dej, suporterii gălățeni au pătruns pe teren și au sărbătorit alături de jucători fix ca în 2011, an în care Oțelul a câștigat titlul de campioană, după o victorie cu 2-1 în fața lui Poli Timișoara.

Sursa foto: Sorin Pană/Facebook