Oțelul Galați a obosit și joacă slab. Oțelul a pierdut primul meci în Liga 2, după mai multe partide în care s-a chinuit cu formații modeste

In Divertismind, Sport

Echipa de fotbal Oțelul Galați, care primește 2 milioane de lei bani publici în acest sezon de la Primăria Galați, a pierdut astăzi cu 2-0 meciul disputat în deplasare cu Unirea Dej. Este prima înfrângere pentru Oțelul Galați în 9 etape disputate. După această înfrângere Oțelul a pierdut și poziția de lider în clasamentul Ligii a 2-a, fiind devansată chiar de către Unirea Dej.

Echipa Oțelul Galați, antrenată de Dorinel Munteanu, dă semne de oboseală după numai 9 etape din Liga 2.

Sâmbătă, Oțelul Galați a pierdut cu Unirea Dej, scor 2-0, după ce a făcut un meci slab.

Asta nu ar fi o problemă, pentru că în fotbal, în sport în general, nu poți să câștigi tot timpul. Mai și pierzi. Și Liverpool mai pierde, și Manchester City se mai împiedică, pentru că prinzi și zile mai proaste cum se spune.

Problema la Oțelul Galați este că și în ultimele meciuri s-a chinuit. Și s-a chinuit cu echipe modeste.

De exemplu, în Cupa României, cu Jiul Petroșani din Liga a 3-a, Oțelul a egalat abia în minutul 91 (1-1) și apoi s-a calificat cu noroc după executarea penaltiurilor.

Apoi, pe teren propriu, cu Viitorul Tg. Jiu, a câștigat chinuit cu 2-1, în minutul 93, după ce a fost condusă cu 1-0.

Nici Jiul, nici Viitorul nu sunt cine știe ce echipe.

Dar iată că Oțelul Galați, după un început bun de campionat, dă semne de oboseală.

Cu Unirea Dej a pierdut meciul încă din prima repriză, că era deja 2-0 la pauză.

E adevărat, campionatul e lung, mai sunt multe etape de disputat, plus sistemul play-off, însă pentru suporterii gălățeni ar trebui să fie un semn de alarmă faptul că Oțelul gâfâie, că a obosit, că pare să se ducă la vale. În plus, Oțelul are un joc slab, dezamăgitor.

Sursa foto: contul de Facebook al SC Oțelul Galați

Dacă ți-a plăcut articolul și vrei să ne ajuți să continuăm, ne poți face o donație dând click AICI. Sau poți da click mai jos, spre contul de Patreon al ALTERNATIVA – Jurnalism Fără Mogul. Mulțumim!

E suficient un click ca să-i ajuți pe Fărămoguli!