Campionul David Popovici, rezultate dezamăgitoare, mult sub nivelul lui, la „mondialele” de înot de la Fukuoka

In Divertismind, Sport

Multiplul campion român David Popovici (foto) a înregistrat rezultate dezamăgitoare, mult sub nivelul lui, la campionatele mondiale de înot de la Fukuoka (Japonia). Văzut de majoritatea specialiștilor drept mare favorit la cucerirea medaliillor de aur în probele de 100 și 200 de metri liber, unde era campion mondial en-titre, David Popovici nu a prins nici măcar podiumul. Mai mult, timpii obținuți de David Popovici au fost chiar și cu 2 secunde mai slabi decât ceea ce a reușit el anul trecut, în 2022.

David Popovici rămâne în continuare un mare campion, deținător al recordului mondial la 100 de metri liber, însă adevărul trebuie spus: prestația lui la mondialele de la Fukuoka 2023 a fost dezamăgitoare.

Și a fost dezamăgitoare nu neapărat pentru că David Popovici nu a obținut nici măcar o medalie – deși pronosticurile inițiale erau că el va câștiga aurul măcar într-una dintre probe, ba chiar va stabili noi recorduri mondiale la problele de 100 m și/sau 200 m – ci prin prisma timpilor slabi pe care i-a obținut, mult sub performanțele pe care le bifase în mod regulat.

De exemplu, la proba de 200 de metri liber, unde lumea înotului mondial se aștepta ca David Popovici să bată recordul mondial de 1:42,00 stabilit în 2009, la Roma, de germanul Paul Biedermann, înotătorul român a obținut în finală doar 1:44,90 (locul 4). Asta deși anul trecut, în 2022, David Popovici oprea cronometrul la 1:42,97.

Așadar, la Fukuoka, Popovici a fost cu aproape două secunde mai lent decât personal best-ul său (1:42,97). Două secunde înseamnă foarte mult într-o astfel de întrecere.

În proba de 100 de metri, unde David Popovici deține recordul mondial de seniori cu 46,86 secunde, timpul scos la Fukuoka a fost de 47,83 de secunde (cu o secundă mai lent), cu care s-a clasat pe locul 6 din 8.

Rezultatele obținute de David Popovici sunt dezamăgitoare pentru că el venea la mondiale din postura de favorit, de olimpic internațional la matematică, dacă ar fi să facem o comparație.

Ori un olimpic internațional la matematică, care a tot luat note (premii) extraodinare în competiții, nu are cum să obțină nota 7,40 la matematică, la Bacalaureat, și apoi să se aștepte ca lumea să îl aplaude că, de bine-de rău, a reușit să ia bac-ul. O astfel de „notă” se numește „eșec”, indiferent din ce unghi am privi lucrurile.

Prezența lui David Popovici în cele două finale ar fi reprezentat o performanță doar dacă el venea din postura de outsider, de concurent care este mulțumit și cu faptul că a reușit să participe la mondialele din Japonia.

Locul 4 sau 6 ar fi însemnat „o clasare bună” doar dacă David Popovici era un nimeni în înotul mondial.

Or în cazul campionului David Popovici lucrurile nu au stat deloc așa. El era (este) la înot un soi de Brazilia în fotbal, care de fiecare dată își propune să câștige cupa mondială, iar orice clasare mai jos de locul 3 reprezintă un eșec pentru naționala cariocas.

Brazilienii nu se consolează niciodată cu faptul că au ajuns la un campionat mondial, că au făcut o figură frumoasă. Ei vin la mondiale ca să câștige, să joace măcar finala mare, nu să fie eliminați din optimi după o prestație sub așteptări.

Poate că e mai bine că David Popovici a cunoscut și gustul amar al eșecului

David Popovici este doar un copil care are abia 18 ani, așa că are destul timp să îndrepte aceste rezultate dezamăgitoare, mult sub nivelul lui.

Popovici și staff-ul său au dat de fiecare dată impresia că nu lasă nimic la voia întâmplării, că sunt niște perfecționiști care iau foarte în serios competițiile de top și care cu greu pot fi surprinși cu ceva de către adversari.

Iată că, la mondialele de la Fukuoka, David Popovici a surprins neplăcut nu doar prin timpii slabi pe care i-a obținut ci și prin maniera inexplicabilă în care a gestionat finala de 200 de metri liber, ca un amator s-ar putea spune, când și-a pierdut suflul pe ultimii 30 de metri, fiind întrecut de trei adversari.

Inclusiv David a afirmat că a greșit undeva cu pregătirea pentru aceste campionate mondiale, că nu a reușit să atingă cea mai bună formă.

Nu este un capăt de țară faptul că David Popovici nu a obținut nici măcar o medalie în Japonia.

Dar cu siguranță acest eșec a fost o lecție din care campionul român va avea multe de învățat, mai ales că la anul, în 2024, vor avea loc Jocurile Olimpice de la Paris, unde el va dori cu siguranță să demonstreze tuturor că este un real fenomen și că merită să fie pe primul loc.

Cine știe, poate că tocmai aceste rezultate sub așteptări îl vor face pe David Popovici să devină și mai bun decât a fost vreodată.

Sursa foto: Gazeta Sporturilor (gsp.ro)